Newsletter

Zapisz się

Dlaczego warto otrzymywać newsletter?

Linki

Absolwent studiów na kierunku prawo:

  • jest wyposażony w wiedzę niezbędną do prawidłowego i kreatywnego wykonywania swoich obowiązków zawodowych w wymiarze sprawiedliwości, wolnych zawodach prawniczych, administracji centralnej i samorządowej i innych instytucjach sektora publicznego, organizacjach i instytucjach międzynarodowych oraz działach prawnych przedsiębiorstw i innych jednostek spoza sektora publicznego.

Koncepcja kształcenia przyjęta na kierunku prawo Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego ma charakter wielostronny i obejmuje kilkanaście bloków tematycznych. Należą tu przede wszystkim przedmioty wiedzy i umiejętności podstawowych z takich gałęzi prawa jak: prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, procedura cywilna, procedura karna, procedura administracyjna, prawo finansowe, prawo handlowe czy prawo gospodarcze publiczne, ale także „młodsze” gałęzie prawa jak np. ochrona środowiska.

Większość z przedmiotów z zakresu podstawowego realizowana jest w wersji klasycznej: wykład i ćwiczenia. W programie kształcenia zaproponowano studentom dodatkową opcję: w przypadku pięciu przedmiotów można wybrać wersję „problem-based learning” zamiast wersji klasycznej. Dodatkowo każdy student po zakończeniu III roku zobowiązany jest do dokonania wyboru jednego z sześciu bloków tematycznych (każdy składa się z pięciu przedmiotów) poszerzających wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie szczegółowych nauk prawnych. Bloki tematyczne profilują zarazem studenta w wybranym kierunku przyszłej działalności zawodowej. W programie kształcenia przewidziano moduły przedmiotów w zakresie: prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa międzynarodowego oraz prawa finansowego.

Typowo praktycznym elementem procesu dydaktycznego na kierunku prawo są tzw. praktyczne programy edukacyjne. Studentowi pozostawia się wybór jednego z trzech programów: studencką poradnię prawną, salę sądową albo praktykę studencką. Każdy z praktycznych programów edukacyjnych realizuje to samo zadanie: pozwala studentom zweryfikować umiejętności i wiedzę zdobytą podczas studiów z praktyką pracy w wymiarze sprawiedliwości, kancelariach, urzędach i innych instytucjach oraz w kontaktach bezpośrednich z problemami życia codziennego potencjalnych klientów.

 

Możliwości zatrudnienia

Studia na kierunku prawo stanowią przede wszystkim pierwszy etap (przed odbyciem odpowiedniej aplikacji) kształcenia w zakresie tzw. klasycznych zawodów prawniczych, czyli sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego i notariusza oraz pokrewnych zawodów prawniczych takich jak np. referendarz sądowy albo komornik.

Studia na kierunku prawo przygotowują także specjalistów do pracy m.in. w:

  • organach ochrony prawnej,
  • podmiotach prywatnych, dla których można prowadzić obsługę prawną,
  • organach wymiaru sprawiedliwości na stanowiskach pomocniczych (np. asystenta sędziego),
  • organach i urzędach administracji publicznej, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego.