Newsletter

Zapisz się

Dlaczego warto otrzymywać newsletter?

Linki

Większość kończących studia absolwentów marzy o tym, aby pracować w kierunku, który właśnie ukończyli. Czy jednak jest to jedyna możliwość, jaka stoi przed nimi na współczesnym rynku pracy? Czy istnieją inne szanse dla osób, które pomimo studiów ukończonych na jednym kierunku, preferują wykonywać zupełnie inne zadania?

 

Pierwsza praca bez doświadczenia

Wchodząc na rynek pracy po raz pierwszy można się spotkać z trudnym do pokonania wymogiem przynajmniej dwóch lat doświadczenia zawodowego. Jeżeli w trakcie studiów podejmowało się pewne działania zarówno w formie praktyk, jak i realizacji projektów, czy wolontariatu, mogą się one okazać teraz pomocne. Jeśli nie, należy szukać ofert z niższymi wymaganiami, które pomogą zdobyć pierwsze doświadczenie. Niekoniecznie musi być to praca ściśle związana ze specjalizacją ukończonego kierunku studiów. Gdy chcemy pracować w naszym zawodzie, warto aplikować do firm, które działają w danej branży nawet na stanowiska pomocnicze, czy biurowe. Dzięki temu można bliżej poznać specyfikę pracy w danej branży od środka, otrzymać z czasem szansę na awans, bądź wraz ze zdobytym doświadczeniem szukać pracy w innej firmie na bardziej pożądanym stanowisku.

 

Czy korporacje patrzą na specjalizację?

Wiele korporacji, które mają w Polsce swoje siedziby, poszukuje absolwentów wszystkich kierunków, bez względu na ich specjalizację. Oferty pracy we wszystkich miastach Polski można sprawdzić tutaj pl.jobsora.com. Ważniejsze od kierunkowego wykształcenia są umiejętności szybkiego przyswajania wiedzy, kompetencje interpersonalne, umiejętności pracy zespołowej i budowania relacji oraz znajomość języków obcych. Duże firmy posiadają własne działy szkoleniowe, których pracownicy szkolą nowo przyjęte osoby pod kątem oferowanego stanowiska. Wystarczy mieć pewne uniwersalne cechy i umiejętności, otwarty umysł i gotowość do zdobywania nowych kwalifikacji, aby mieć szansę otrzymania zatrudnienia.

 

Kursy, studia podyplomowe i zdobywanie nowych kwalifikacji

Jeżeli kończąc studia nie jest się przekonanym co do chęci pracy w swoim zawodzie, dobrym rozwiązaniem jest kontynuacja nauki na studiach podyplomowych, bądź wybranych kursach i szkoleniach. Pozwala to na zdobycie nowych kwalifikacji i daje szansę na zdobycie zatrudnienia w innym zawodzie, niż wskazywałyby na to studia. W nieustannie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy i pojawiających się coraz to nowych zawodach, pracodawcy poszukują osób otwartych na nowe doświadczenia, zmiany i chcących zdobywać nowe umiejętności. Absolwenci nie są uwięzieni swoją specjalizacją i mają wiele możliwości na przekwalifikowanie bądź zdobycie nowego zawodu, czy atrakcyjnej pracy.

 

Źródło: pl.jobsora.com